Przejdź do treści
  • facebook
  • twitter
  • youtube

09 Marzec 2017

Stanowisko Stowarzyszenia Endecja w sprawie reformy edukacji w Raszynie

E

W środę, 8 lutego, Rada Gminy podjęła uchwałę zgodną z opinią mieszkańców, wyrażoną w czasie konsultacji społecznych, o utworzeniu w Raszynie dwóch szkół podstawowych. Zamiast starego gimnazjum obok siebie powstaną dwie placówki. Przeciwny decyzji był wójt gminy, Andrzej Zaręba.

Ze względów formalno-prawnych przedstawionych przez wójta uchwała rady gminy z dnia 8 lutego nie była wiążąca prawnie, dlatego w dniu 27 lutego ponownie zwołano sesję rady gminy i poddano tę sprawę pod dyskusję. Radni, pod wpływem wójta, przegłosowali utworzenie jednej szkoły podstawowej mieszczącej się w dwóch budynkach. W efekcie tej decyzji do dymisji podał się przewodniczący rady gminy.

Stowarzyszenie Endecja uważa, że najważniejsze w tym sporze jest zdanie mieszkańców Raszyna. W związku z tym wzywamy wójta oraz radę gminy do ponownego wsłuchania się w głos obywateli.

Apelujemy do władz gminy o ponowne zebranie się wraz z mieszkańcami w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania i podjęcia przez radę gminy uchwały, co do której nie będzie żadnych zastrzeżeń natury formalno-prawnej oraz merytorycznej, tym bardziej że utworzenie dwóch szkół nie naruszy interesu ekonomicznego gminy. Troszczymy się o przyszłość młodego pokolenia Polaków. Obawiamy się, że utworzenie tak dużej szkoły stworzy problemy organizacyjne i w sposób negatywny wpłynie na poziom edukacji najmłodszych.

Jednocześnie jesteśmy przeciwni organizowaniu w gminie referendum w celu odwołania wójta oraz rady gminy. Taka decyzja na półtora roku przed wyborami samorządowymi mija się z celem ze względu na przepisy prawne. Według nich, w przypadku odwołania organu stanowiącego oraz organu wykonawczego na szczeblu lokalnym na rok przed końcem kadencji, komisarza, który kieruje pracami gminy do kolejnych wyborów mianuje Prezes Rady Ministrów.

Uważamy, że zarówno rada gminy jak i wójt powinni zostać rozliczeni przez mieszkańców ze swojej działalności w czasie następnych wyborów. Organizacja referendum pociągnie za sobą niepotrzebne koszty finansowe. W świetle powyższego jesteśmy zdania, że nie należy marnować pieniędzy mieszkańców Gminy Raszyn.