Przejdź do treści
  • facebook
  • twitter
  • youtube

28 Grudzień 2017

Poznań: Konferencja "Wielkopolskie drogi do niepodległości" [ZAPIS WIDEO]

Wielkopolskie drogi do niepodległości

II edycja konferencji "Wielkopolskie drogi do niepodległości" odbyła się wczoraj (27.12) w Poznaniu. Prelegentami byli publicysta Rafał Ziemkiewicz, prof. Olaf Bergmann oraz prezes wielkopolskich struktur Endecji Przemysław Piasta. 

Konferencja, mimo drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, przyciągnęła liczną widownię i gości specjalnych. Spotkanie odbyło się z racji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego- największego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w historii Polski. 

Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali skalę sukcesu zarówno samego Powstania, jak i poziom który osiągnęło wielkopolskie społeczeństwo jeszcze przed odzyskaniem niepodległości Polski. Sumienna praca i poświęcenie sprawie narodowej potwierdza wysoki poziom organizacji Wielkopolan. To z kolei przełożyło się na efekt Powstania Wielkopolskiego- spektakularny sukces okraszony minimalnymi stratami. 

Rafał Ziemkiewicz skupił się II-leciu międzywojennym i czasach współczesnych po 1989 roku. Zwrócił uwagę na wewnętrzne konflikty i podziały na stopie politycznej i społecznej, zarówno w środowisku narodowym i jak i całym społeczeństwie polskim. To, zdaniem publicysty, przyczynia się do trwonienia potencjału i zaprzepaszczania szans jakie przed Polską stały i napotykane są dzisiaj.