Przejdź do treści
  • facebook
  • twitter
  • youtube

14 Czerwiec 2017

Krzysztof Tenerowicz: Polska gospodarka potrzebuje taniego kapitału, rąk do pracy i mniejszej biurokracji

KT

Nie będzie rozwoju bez inwestycji! Zamiast jak mantrę powtarzać słowa takie jak: innowacje czy demografia państwo powinno szybko robić to co może, a bez wątpienia może czego dowodzi przykład Węgier, zapewnić dostęp biznesowi do kapitału czyli taniego kredytu - powiedział dla portalu prostozmostu.pl przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Endecja, dr Krzysztof Tenerowicz.

Nie będzie rozwoju bez inwestycji! Zamiast jak mantrę powtarzać słowa takie jak: innowacje czy demografia państwo powinno szybko robić to co może, a bez wątpienia może czego dowodzi przykład Węgier, zapewnić dostęp biznesowi do kapitału czyli taniego kredytu. To  bardzo szybko i pozytywnie wpłynie na nasza gospodarkę, zarówno w odniesieniu do produkcji, jak i osławionych badań i innowacji

- mówił.

To jednak zdaniem przewodniczącego Rady Programowej Endecji zaledwie pierwszy niezbędny element działań jakie powinniśmy podejmować:

Coraz większym problemem w naszym kraju jest brak rąk do pracy. W większych miastach to praca szuka ludzi, nie ludzie pracy. W związku z tym pojawiają się postulaty by przyjmować w Polsce  imigrantów. Uważam to za zły pomysł. W moim przekonaniu najpierw powinniśmy zaktywizować ludzi, którzy pochodzą z regionów, w których wciąż utrzymuje się spore bezrobocie, następnie i to za wszelką cenę powinniśmy zachęcać do powrotu jak największą grupę spośród 2,5 mln. Polaków przebywających za granicą.

 

W tych ostatnich dr Tenerowicz upatruje też wielkiej szansy dla naszej gospodarki:

Większość Polaków od kilku, a czasem nawet kilkunastu lat przebywających na emigracji rozważa powrót. Na pewno jednak nie do Polski w dzisiejszym kształcie. By chcieli do ojczyzny wrócić i w niej pracować, zakładając własne firmy musimy ograniczyć biurokrację, pomóc w tworzeniu małych i średnich firm z branży usług i produkcji poprzez dostęp do tanich kredytów i zaproponować im rozsądne podatki. Dlaczego z tych ostatnich możemy zwalniać duże, obce koncerny i firmy, nie możemy jednak zaoferować tego własnym obywatelom? Pora na zmiany w tym zakresie.