Przejdź do treści
  • facebook
  • twitter
  • youtube

02 Styczeń 2017

78. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

Dmowski

Stowarzyszenie Endecja oddaje hołd jednemu z architektów polskiej niepodległości, Romanowi Dmowskiego w 78. rocznicę jego śmierci. 

78 lat temu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych polityków w naszej historii. Współtwórca i ideowy ojciec obozu narodowego, który wykonał tytaniczną pracę nad wydobyciem społeczeństwa z popowstańczego marazmu i zorganizowaniem go w świadomy swojej tożsamości i celów politycznych naród. Wybitny dyplomata, który zdołał przekonać zachodnich przywódców do polskich racji i wespół z innymi działaczami różnych orientacji, którzy w ostatnich dziesięcioleciach niewoli pracowali dla sprawy polskiej, zdołał doprowadzić do unikalnego w naszych dziejach sukcesu, nie okupionego stratami większymi, niż tego wymagał.

Stowarzyszenie Endecja, nawiązując do spuścizny ideowej obozu narodowego, widzi w Romanie Dmowskim wzór do naśladowania. Ojciec polskiej niepodległości i myśli narodowej zawsze będzie w naszych umysłach jako ten, który wskazuje sposób politycznego działania.